Влітку цього року наше місто приєдналося до Угоди мерів щодо клімату та енергії. В цій публікації хочу розповісти про цю важливу ініціативу.

Угода мерів щодо клімату та енергії - це загальноєвропейська ініціатива, яка об’єднує місцеві, регіональні та національні органи влади. Ініційована вона в2008 році після ухвалення Європейською комісією «Пакеті дій у галузі збереження клімату та енергії до 2020 року». У 2014 році Євросоюз закликав міста вжити необхідних заходів щодо пом’якшення та адаптації до змін клімату та оголосив про запуск нової ініціативи «Мери адаптуються». В 2015 році обидві ініціативи об’єднуються в рамках єдиної інтегрованої програми «Угода мерів щодо клімату та енергії». Вона передбачає комплексний підхід до вирішення питань зміни клімату.

«Угода мерів» вважається однією з глобальних ініціатив у галузі збереження клімату та глобальних ініціатив у галузі збереження клімату та енергетики, що об’єднала понад 7 тис. міст із населенням більше ніж 210 мільйонів осіб. Штаб-квартира знаходиться в Брюселі, Бельгія.

Оновлення Угода мерів щодо клімату та енергії базується на трьох стовпах:

1. Пом’якшення наслідків зміни клімату шляхом прискорення процесу декорбанізації.

2. Адаптація до змін клімат, створення стійких до зміну клімату міст.

3. Безпечні, стійкі та доступні джерела енергії, що передбачає використання поновлюваних джерел енергії.

За Угодою до 2030 року має бути скорочено викиди СО2 на 40% шляхом підвищення енергоефективності та використання поновлюваних джерел енергії. Іншою, важливою, метою угоди є підвищення стійкості міст шляхом адаптації до зміни клімату. Досягти це можливо шляхом розширення співпраці між місцевими та регіональними органами влади.

Угода європейських мерів створила спеціальний проект Угода мерів – Схід з метою залучення міст Східної Європи до ініціативи. На сьогодні до Угоди приєдналося шість країн: Білорусь, Молдова, Вірменія, Грузія, Азербайджан та Украйна. Щодо кількості підписантів, то в Україні 142 міста, Молдові – 34, Білорусі – 17, Грузії – 13, Вірменії – 14, та Азербайджану – 1.

Підписанти Угоди зобов’язуються розробити План дій зі сталого енергетичного розвитку та клімату (SECAP).

Про План для Світловодська та його корисність в другій частині.

Вадим Степанець