Асоціація України і ЄС надає великі можливості для українських міст в царині впровадження сучасних енергозберігаючих технологій. Сьогодні виграє той, хто використовує ці можливості.

На даху Лубенської поліклініки встановили одне з найпотужніших в Україні геліополів. Про це повідомляє канал «Лубни», який провів репортаж з місця подій на чолі з лубенським міським головою Олександром Грицаєнком та провідним інженером ПАТ «Дніпрополімермаш» Владиславом Подріним.

— В ці дні на даху Лубенської поліклініки для дорослих ведуться монтажні роботи по встановленню сонячних колекторів, які нагріватимуть воду на всі 7 поверхів лікарні. Ця установка, яка містить в собі 40 елементів, є другою за розмірами в Україні. Хочу зазначити, що теплої води, зі слів лікарів, ця будівля не бачила близько двадцяти п’яти років! – написав у групі «Мої Лубни» користувач Владим Хоменко.

Як розповів мер Лубен Олександр Грицаєнко, триває встановлення колекторів вже протягом двох місяців.

— Реалізовує проект встановлення геліосистеми для підігріву води у Лубенській центральній міській лікарні ПАТ «Дніпрополімермаш». Це наш спільний проект із Регіональним екологічним центром. Фінансується 50 на 50 з міського бюджету та з уряду Норвегії. Зараз тривають роботи з реконструкції існуючої системи. Щоб реалізувати цей проект, нами проведений тендер. Проектна вартість була 1 млн 800 тис. грн. Тендер виграла фірма, яка запропонувала зробити все за 1 млн 390 тис. грн. Місто зекономило 400 тис. грн на проведенні тендерної закупівлі. На мою думку, роботи ведуться якісно і сподіваюся, що до закінчення березня всі роботи виконаються, — сказав мер Лубен.

За словами Олександр Грицаєнка, місто реалізовує цей проект, щоб економніше підігрівати воду в басейні в неопалювальний період. Це необхідно для того, щоб діти, які приходять купатися в басейні, та пацієнти лікарні, могли користуватися басейном протягом не лише взимку.

— Ця система працює повністю в автоматичному режимі. Обслуговування цієї системи має відбуватися, буквально, раз на рік. Це не потребує значних додаткових оплат чи чогось подібного. Знання з обслуговування мінімальні, все просто. Системою управляє цифровий контролер, в якому ми задамо всі налаштування, параметри, необхідні температури. Це потрібно для того, щоб система не працювала в «холостому» режимі, щоб підтримувати оптимальну температуру у басейні та бакові-нагрівачі та у мережі лікарні, — розповідає провідний інженер ПАТ «Дніпрополімермаш» Владислав Подрін.

За словами інженера, зміни стосуються усієї системи водозабезпечення. ПАТ «Дніпрополімермаш» провела ще й реконструкцію всіх стояків гарячої води у приміщенні, змінила умивальники, сифони, змішувачі. Загалом, оновлення торкнулося 44-х точок. Змінили фахівці і весь трубопровід – металічний демонтували, а замість нього встановили новий поліпропіленовий, який має прослугувати не менш ніж 50 років.

— В басейні температура планова має бути 28-30 градусів. За техзадачею, ми маємо подати в умивальник воду температурою 55 градусів. Контролювати воду можемо з допомогою термоклапанів, також у нас є резерві джерела у випадку нестачі сонячної енергії. В бакові стоїть тен на 12 кіловат, який працює автоматично і вмикається лише за необхідності. Також передбачений резервний догрів бака з допомогою системи опалення. Особливо взимку, коли мало сонця. Влітку воду в мережах не треба буде додатково гріти, а от басейн, можливо, треба буде догрівати. Але це якщо будуть дуже довгі похмурі періоди. Ймовірно, це може бути ближче до осені, коли опалення ще не ввімкнулося, а сонця вже дуже мало. Але я думаю, що ця система значно скоротить споживання основних джерел підігріву – енергії чи дров, — каже Владислав Подрін.

Загалом, усю систему може обслуговувати лише одна людина. Але сервісні послуги для цієї системи також доступні.
Геліосистема встановлена на даху лікарні – на покрівлі над 7 поверхом. Цей об’єкт перший подібний в Лубнах.

— Тут безпосередньо знаходиться геліополе з сонячними колекторами, яке перетворює сонячну енергію в теплову, вона передається в котельний вузол і далі розподіляється вже туди, куди необхідно. Тут встановлено 40 сонячних пласких колекторів, польського виробництва, марки Hiwalex. Ця марка досить відома та показала себе у роботі з гарної сторони. Вже працівники герметизують точки встановлення на даху. Роботи залишилося небагато і ми її дуже скоро закінчимо. Сумарна потужність цього геліополя – близько 60 кіловат на годину. Тобто, протягом світлового дня воно здатне генерувати стільки тепла, що його буде достатньо, щоб весною, влітку та восени забезпечити нагрівання води у лікарні. Думаю, ця система в Україні десь третя за величиною і потужністю, — каже Владислав Подрін.

За інформацією мера Лубен, геліосистему планують запустити в квітні, коли ще працюватиме опалення. Нагрівання відбуватиметься паралельно – якщо не вистачатиме енергії сонця, воду догріватимуть за допомогою опалення.

— Після відпрацювання цього об’єкту, сонячні колектори хотіли б встановити і на дитячій лікарні, — сказав на завершення мер Олександр Грицаєнко.

Він також підкреслив, що у період, коли дуже здорожчали електроенергія, газ та дрова, напрям на використання сонячної енергії досить прогресивний. Тим паче, що такі проекти в Україні допомагають реалізувати міжнародні та обласні фонди.

Джерело