Print

Протягом 2017 року на сесію світловодської міської ради виносилися рішення щодо реконструкції вуличного освітлення. Здійснити її пропонувалося в рамках Угоди мерів щодо клімату та енергії з впровадженням енергозберігаючих технологій. Втім, світловодські депутати проект не підтримали 

Аналогічний проект підтримали в місті Лубни Полтавської області. До початку реалізації проекту для вуличного освітлення в місті використовувалися застарілі лампи розжарювання. Вони споживають електроенергії в 10 разів більше, ніж сучасні прилади освітлення – світлодіодні світильники. Для місцевого бюджету це неабиякі витрати. Крім того, необхідно враховувати постійне підвищення тарифів на електроенергію. Зважаючи на ситуацію, у місті впровадження ефективного енергозберігаючого освітлення стало одним із основних пріоритетів.

В місті була проведена кропітка робота. За її результатами підготовлений реалізований проект. Місто Лубни отримало кредитну пропозицію від NEFCO на суму понад 5,5 млн. грн. на пільгових умовах кредитування під 3% річних з терміном повернення кредиту до 5-ти років та відтермінуванням першого платежу до 1-го року. На додаток до цього, NEFCO надала Лубнам також грантову пропозицію на суму понад 2 млн. грн. Вказаний проект є унікальним для міста, оскільки до його складу включена не тільки проста заміна вуличних світильників більш сучасними та економними, а й поставка повноцінної системи управління вуличним освітленням Лубен.

З початку 2018 року в Лубнах розпочалася реалізація проекту "Капітальний ремонт мереж вуличного освітлення в м. Лубни, шляхом технічного переоснащення світильників на основі LED технологій та впровадження загальноміської системи управління освітленням вулиць".

У рамках проекту за 2018 рік було встановлено 667 нових вуличних LED-світильників, проведено заміну старих опор на нові залізобетонні та металеві опори, прокладено 5,6 км нового дроту електромережі, модернізовано 41 шафу керування та встановлено 20 нових шаф керування вуличним освітленням, встановлено диспетчерський пульт централізованого керування та контролю вуличного освітлення. Також були замінені централізовані шафи керування вуличним освітленням на дистанційні. Відтепер системою вуличного освітлення в Лубнах керує комп’ютерна програма комплексу DIALux, що може збільшувати або зменшувати яскравість світла ламп в залежності від погодніх умов та часу доби і оперативно реагувати на позаштатні ситуації в разі потреби.

Раніше більш ніж 20 шаф керування налаштовувались кожна окремо і вручну. Тепер все виведено на монітор і цим може займатись одна людина, не виходячи з кабінету. Світло від нових ламп повністю покриває 4 смуги рухи центрального проспекту міста. Освітлення завели і на ті вулиці де його ніколи не було. Взагалі вартість реалізаії проекту склала трохи більше ніж 3 мільйони гривень.

 

Проект дає можливість заощаджувати електроенергію та водночас – розширювати мережу освітлення за рахунок зекономлених коштів. Вуличне освітлення не вимикається протягом всієї темної частини доби.

Знову зауважу, що саме таку програму пропонувалося розпочати в нашому місті.

Вадим Степанець

P.S. На сьогодні наше місто теж може стати в рід міст, які впроваджують енергозберігаючі технології. Є можливість встановити індивідуальні теплові пункти в в шести закладах освіти. Чи пристане на цю пропозицію управління освіти7 Побачимо з часом.

Hits: 833